planning pregnancy calendar
Забременяване

Подготовка

Ако бременността ви е планирана, имате време и възможност да се подготвите за така желаните девет месеца, които са от ключово значение за здравето на майката и за правилното развитие на нейното бебе. Ето няколко съвета, които ще ви помогнат за това:

  1. Откажете вредните навици и се стремете да водите по-здравословен начин на живот – Алкохолът, цигарите и кофеинът не влият добре на зачеването и износването на здраво и доносено бебе. Това е и времето да се замислим как и колко правилно се храним. Добре е да ядем повече плодове и зеленчуци, ядки, да пием фрешове и най-вече менюто ни да е разнообразно. Аз никога не съм пушила и не съм била почитател на алкохола, както и на силните и чисти кафета, но обичах да си пийвам кола, но тъй като и тя съдържа кофеин, в момента, в който със съпруга ми решихме, че вече искаме да имаме бебе, аз спрях да пия не само кола, но и каквито и да е безалкохолни напитки. Със сигурност не е като да се откажеш от цигарите, но ако желаеш да постигнеш целта, която си си поставил, няма да е толкова трудно и непостижимо.
  1. Поддържайте оптимално тегло и се старайте да имате добра физическа активност – Важно е килограмите както на бъдещата майка, така и на бъдещия баща да не са нито под нормата, нито над нея, тъй като те могат да повлият на шансовете за забременяване. Може да се консултирате с вашия лекар с цел предотвратяване на бъдещи здравословни проблеми, които биха могли да се появят след забременяване. Един от най-добрите начини за поддържане на оптимално тегло е честото спортуване. Практикуването на спорт заедно с половинката може да ви сплоти още повече и да укрепи връзката ви. Преди да забременея със съпруга ми много обичахме заедно да ходим на фитнес и на плуване. Така хем прекарвахме време заедно, хем се грижехме за здравето ни.
  1. Проследявайте овулацията си – Понякога дори месечният ви цикъл да е редовен и да знаете точно на коя дата трябва да ви дойде, не е сигурно, че ще знаете с точност кога сте в овулация. Даже и приложенията на тази тема не вършат работа. От мой личен опит мога да ви препоръчам тестовете за овулация. Те са подобни на тестовете за бременност. Може да ги купите от най-близката аптека. На приемлива цена са, струват около 10 лева. Аз използвах Овю, но няма значение коя марка тест ще изберете. На пазара има голямо разнообразие от тях. Ще ви споделя и че при нас първия месец не се получи зачеване, защото не можах правилно да си изчисля овулацията, а след като използвах такъв тест, имаше резултат, защото след няколко седмици вече знаех, че съм бременна.
calendar, month, year
  1. Не се вглъбявайте в идеята за забременяване и мислете положително– Повярвайте ми, ако постоянно мислете, че веднага трябва да заченете, това изобщо няма да ви е от полза, дори може да повлияе отрицателно. Може да повлияе негативно дори на връзката ви и на отношението ви към останалите хора. Най-добре е да сте спокойни и да си кажете, че ще опитвате, но не е необходимо да стане веднага. Не се отчайвайте, когато цикълът ви дойде или тестът за бременност се окаже отрицателен. Не е лъжа, че мисленето ни влияе много на това, което правим, така че не е добре да се „затрупваме” с негативни мисли, а по този начин и с отрицателна енергия.
  1. Приемайте фолиева киселина – Повечето жени смятат, че е необходимо да приемат фолиева киселина, след като вече са забременяли, но всъщност изобщо няма да ви навреди, ако започнете да я приемате преди зачеването, дори ще помогне. Фолиевата киселина или витамин В9 е важна за нормалния растеж и функционирането на всички клетки в тялото, както и за образуването на червените кръвни клетки. Може да приемате този витамин не само чрез хранителни добавки, но и чрез храната. Богати на витамин В9 са зелените листни зеленчуци, бобът, бананите, грахът, цитрусовите плодове, ягодите, пъпешът. Препоръчителният дневен прием на фолиева киселина е 400 микрограма. Когато планирате бременност, е добре да приемате между 400 и 800 микрограма витамин В9 дневно 3 месеца преди зачеването, за да се предотвратят вродени малформации на нервната система на бебето. Всъщност в нашата връзка аз не бях осведомена по тази тема, но благодарение на мъжа ми, който беше запознат с ползите от приема на този витамин, започнах да го пия още 4-5 месеца преди да започнем опити. Обикновено при първите няколко прегледа при поява на бременност лекарите питат дали сте приемали фолиева киселина преди да заченете. Дори в някои болници това се вписва и в медицинския картон на бъдещата родилка. Мисля, че вече се убедихте сами колко важен е приемът на този витамин. Сдобиването с тази добавка е лесно, защото можете да я намерите във всяка добра аптека. Има богато разнообразие. Аз лично използвах тази на фирма Солгар. Струва около 16-17 лева и са 100 таблетки в шишенце, така излиза, че цената на доза е около 16-17 стотинки, така че не би трябвало да е затруднение на семейния бюджет.
salad, fruits, berries
  1. Добре е да знаете кръвната си група и тази на вашия партньор – Ако не ги знаете, можете да си направите изследвания за определяне на кръвната група. Правят се във всяка една лаборатория, не отнема много време, цените са различни, зависи от ценоразписа на лабораторията. По принцип това изследване задължително се прави на всяка бременна жена, но е добре да знаете кръвната ви група и тази на мъжа ви, защото може да има несъвместимост между кръвните групи. Аз отново бях доста невежа на тази тема, но благодарение на мъжа ми разбрах колко е важно да разбера каква кръвна група съм и с какъв резус фактор още преди да забременея. Той винаги е знаел, че е А(Rh+), а аз си нямах на представа коя група съм, а още по-малко какъв е резус факторът ми. Отидох в най-близката лаборатория и на следващия ден вече знаех, че съм нулева кръвна група с положителен резус фактор. От значение е и това дали сте с положителен или отрицателен резус фактор. Ако една жена има положителен резус фактор, а мъжът има отрицателен фактор, се развива Rh-конфликт. При такива случаи тялото на майката възприема плода като чужд организъм и започва да се бори с него, като произвежда антитела. Това е опасно не само за жената, но и за бебето, защото вероятността от развитие на хематолитична болест се увеличава значително. Не изпадайте в паника, дори резус-факторът ви да е отрицателен. Най-важното е да мислите положително. Въпреки резус конфликта, милиони жени по света раждат напълно здрави бебета. Все пак живеем в 21-и век и медицината е достатъчно напреднала, а и лекарите отлично знаят какво трябва да се направи в такъв случай. Както във всяка ситуация, така и в тази притесненията и страховете не помагат на никого, дори напротив, само могат да ви навредят, така че заредете се с положителни мисли и се доверете на вашия акушер-гинеколог.
blood, blood type, health
  1. Кръвни изследвания за възможни анемии – Освен кръвната група и резус-факторът ви е добре да знаете и дали вие и вашия партньор имате анемия. За това обаче дори и мъжът ми не знаеше и сигурно нямаше да узнае, ако по време на моята бременност на работното му място не бяха правили профилактични прегледи. Така се установи, че има таласемия минор, която най-често протича без симптоми или с незначителни оплаквания. Точно поради тази причина този вид анемия може да остане недиагностицирана или да бъде открита напълно случайно (както стана в нашия случай). Тази болест не е опасна, но при бременни жени може да има усложнения, които могат да се избегнат, при внимателно проследяване на бременността. В някои случаи има опасност, когато и при двамата партньори е поставена тази диагноза, заради това е добре предварително да се направи пълно кръвно изследване както на бъдещата майка, така и на бъдещия баща. Ако и двамата родители, са установени носители на това заболяване, е добре при бременност да се направи тест за оценка на плода, защото може да са налице усложнения при самото бебе. Мъжът ми прочете доста статии на тази тема и дни наред не можеше да спи от притеснение, докато не си направих специално кръвно изследване за анемия, но той по принцип си е доста голяма паника. Слава Богу се оказа, че всичко е наред и аз нямам таласемия, но докато разберем това, съпругът ми наистина щеше да полудее от притеснение. Точно затова ви съветвам, ако планирате да имате дете, и вие, и вашата половинка да си направите пълни кръвни изследвания и да знаете дали имате анемия, но дори и да имате, това не е присъда, защото съвременната медицина е доста напреднала. За всяко притеснение е добре да се посъветвате с вашия лекар.

Може да харесате също...