Понякога кърменето е почти толкова голямо предизвикателство колкото раждането.
Мога да споделя, че и при мен началото на кърменето беше доста трудно, най-вече защото първите два дни нямах никакво мляко, дори капка коластра. Много жени имат същия проблем и твърде бързо се отказват, защото мислят че просто нямат кърма, но това не е точно така.
В моя случай всичко се оправи чрез помпата за кърма. Аз не си я бях взела в чантата за родилното, дори не я бях купила и се наложи на втория ден след раждането мъжът ми да ходи да купува, да стерилизира и да ми я носи, заради това бих ви посъветвала да имате приготвена помпа. Може да не я отваряте преди раждането, но поне да сте я купили. Ако искате да кърмите, тя така или иначе ще ви е нужна. За кърмещите майки това е една от най-използваните вещи по време на майчинството.
Има два вида помпи за кърма – механична (ръчна) или електронна.
Механичните помпи са по-евтините, но използването им е по-трудоемко и уморително. Изпомпването става по-бавно. Аз лично не исках такава, защото имах страх, че няма да мога да се справя добре с нея.
Електрическите помпи са по-скъпи, но за сметка на това са по-мощни и по този начин цеденето става по-бързо и лесно. Ако ви се налага да изпомпвате много често кърма, електрическата помпа ще ви свърши чудесна работа.
Много от тези помпи имат и функция за работа на батерии, което е доста добро решение при липса на източник на захранване.
На пазара има какви ли не марки, а цените варират от 25 до 550 лв. Моята е електрическа Philips Avent. Цената е около 300 лв, но обикновено все някъде има промоция и можете да я закупите и по-евтино. Аз лично съм много доволна от нея. Изцеждането изобщо не боли. Има три настройки за изпомпване. Благодарение на нея кърмата тръгна, а и повече от година след раждането продължавам да я използвам, така че със сигурност си струваше парите.
Аз мисля, че родилка, която няма кърма и не е пробвала с помпа за кърмене, или няма толкова голямо желание да кърми или не знае колко може да и помогне. Ако наистина желаете да дадете на бебето си най-добрата храна за него, не се отказвайте!
Дори кърмата да не е тръгнала, слагайте бебето на гърдите, за да се опитва да суче. По този начин ще стимулирате процеса на отделяне на кърма, а и бебето ще свикне с този процес по-лесно, защото то също полага усилия. Не е добре да му се дава мляко само от шише, докато се появи кърмата. Можете при всяко хранене първо да слагате бебето по 5 минути на всяка гърда и чак след това да му дадете адаптирано мляко.
Медицинският термин за липса на кърма е агалактия, но това е изключително рядко усложнение и не трябва да се прибързва за тази диагноза, защото може да се касае за по-късно начало на млечната селекция. Агалактията може да е свързана със синдром на Шийхан (следродова понижена функция на хипофизната жлеза в резултат на загуба на кръв, шок). Ако раждате за първи път, има голям шанс кърмата да се забави. Според проучване, при 98% от първескините кърмата се появява в рамките на седмица. При 44% от родилките са били необходими над 72 часа за появата на коластра, т.е. не се притеснявайте, ако след като родите, в продължение на няколко дни нямате кърма. Не трябва да се обезкуражавате, а напротив – да се консултирате с акушерка и да следвате съветите й.
При кърменето няма генетична обусловеност, т.е. ако вашата майка не е кърмила или не е имала достатъчно кърма, това не означава, че и вие ще сте така. Това е въпрос на индивидуалност.
Причините за забавяне на кърмата могат да са: дълъг стресов труд, трудно раждане, травматично преживяване преди или при самото раждане, диабет, преждевременно раждане, наднормено тегло или наддаване на повече килограми по време на бременността.
Много често началото на млечната селекция се забавя след секцио, но се случва забавяне и след нормално раждане, какъвто беше и моят случай. Изобщо не се притеснявайте, ако някой ви каже, че не е нормално два дни след раждането, все още да не кърмите. Бъдете спокойна и не се тревожете напразно, защото стресът и ненужните притеснения могат още повече да забавят този процес.
Помнете, че спокойната заобикаляща среда е изключително важна за кърмачката.